Türkiyenin En İyi Rapçileri
Türkiyenin En İyi Rapçileri - TechnoVadi
2

Türkiyenin En İyi Rapçileri


Her zaman ki gibi yeni bir listeyle daha karşınızdayım. Bu listenin konusu “Türkiyenin En İyi Rapçileri” (Melankolik Rap Sanatçıları) olacak. Lütfen bu listenin kişisel bir liste olduğunu unutmayın. Sizinde kendi listeniz varsa veya bu listede kesinlikle şu rapçi olmalıydı dediğiniz kişiler var lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın

Ayrıca diğer listelerimize de bakmayı unutmayın;


Türkçe Rap – Melankolik Rap Önerisi

Türkçe Rap – En iyi 10 Melankolik Rap

Türkçe Rap En İyi 10 Klip Sıralaması


#1 Ceza

Türkiyenin En İyi Rapçileri - Ceza

Gerçek adı “Bilgin Özçalkan” olan Ceza 31 Aralık 1977 İstanbul/Üsküdar doğumludur. Aynı zamanda Türk Rap camiasının en önde gelen isimlerinden sadece bir tanesidir ve bana göre en iyi rapçidir. Çok küçük yaşlarda Rap müzikle ilgilenmeye başlamıştır. Ergenlik çağlarında amatör Rap müzik ortamlarına sık sık giren Bilgin Özçalkan’a o dönemlerde Rapçilerin arasında “diss” adı verilen atışmalarda “Ceza’mız geldi” demelerinden ötürü, kendisine bu lakabı isim olarak kullanmayı uygun görmüştür. Ceza, 1998’te Dr. Fuchs ile birlikte kurdukları Nefret grubuyla büyük başarı yakaladıktan sonra 24 Haziran 2002 tarihinde çıkardığı solo albümü Med Cezir ile büyük bir çıkış yapmıştır.

Pek çok ünlü Türk Rapçi dışında Candan Erçetin, Sezen Aksu, Burcu Güneş gibi popüler sanatçılarla ve dünyaca ünlü Tech N9ne gibi rapçilerlerle ortak çalışmalara imza atmıştır. Ceza, Türk rap camiasının en popüler isimlerinin başındadır. Ayrıca kız kardeşi Ayben de popüler bir Rapçidir. Ben kendisiyle Adanalı dizisindeki “Yerli Plaka” ve “Fark var” rapiyle tanışmıştım.

#2 Sagopa Kajmer

Türkiyenin En İyi Rapçileri - Sagopa Kajmer

Sagopa Kajmer gerçek adı Yunus Özyavuz’dur ve 17 Ağustos 1978 Samsun doğumludur. Müziğe olan ilgisi nedeniyle ilk olarak Radyo’da djlik yaparak müzik hayatına giriş yapmıştır. 1999 yılında çeşitli sanatçıların yer aldığı ilk Türk rap albümü “Yeraltı Operasyonu” albümünde ilk projesi olan “Silahsız Kuvvet” ismiyle yer aldı ve en fazla dikkati çeken kişi oldu. 2001 yılında ilk albümü Silahsız Kuvvet “Sözlerim Silahım” çıkardı. 2002 yılında ikinci albümü olan “İhtiyar Heyeti” çıkardı. O yıl “Sagopa Kajmer”i yarattı ve ismiyle aynı adı taşıyan bir albüm çıkardı. Birde o yıl Ceza “Med Cezir” albümünün produktorlüğünü yaptı. Albümün tüm müziklerini kendisi hazırladı. Sagopa melankolik beatleri ve şiirsel lirikleri ile büyük bir hayran kitlesi toplamıştır. Son yıllarda ise müziğindeki melankolik havadan ziyade elektronik altyapılı şarkılara geçiş yapması kimi hayranı tarafından beğenilse de aynı zamanda bazı kişiler tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Ayrıcı Koleranın eski eşidir.

#3 Hidra

Türkiyenin En İyi Rapçileri - Hidra

1993 yılında İngiltere’nin Durham kentinde dünyaya gelen Hidra’nın gerçek adı Fatih Uslu’dur ve 4 yaşından bu yana Ankara’da yaşayan Hidra ilkokul yıllarında rap müzikle tanışmıştır. 2008 yılında ise rap müzikle ilgilenme kararı alan Hidra 2009 yılında hazırladığı Gücüme Giden Yol isimli ilk İnternet albümünü 1 Ocak 2010 tarihinde yayınlamıştır.

2008-2009 yılları arasında kendi çapında çalışmalar üreten Hidra, o sene gittiği liseyi bırakmıştır ve bazı yerlerde komilik yaparak hayatını sürdürmüştür. Fakat sonradan liseyi açıktan tamamlamıştır ve “Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi”‘nde eğitim hayatına devam etmiştir.

Özellikle freestyle “serbest stil” alanındaki başarısı ile tanınan Hidra, bir çok rap müzik ve freestyle yarışmalarında birincilik kazanmıştır.

#4 Sokrat ST

Türkiyenin En İyi Rapçileri - Sokrat ST

Sahne adı Sokrat ST, gerçek adı ise Samet Gönüllü’dür. 30 Haziran 1989 tarihinde Trabzon’da doğmuştur ve memleketide Trabzondur. Henüz 13-14 yaşlarındayken kendi halinde şiirler yazmaya başlayan Samet, bir süre sonra Rap müzikle tanışır ve bu müzik türü ona çok ilginç gelir. Kendini bu müzik türünde geliştirmek isteyen Sokrat, Rap müziğinin nasıl yapıldığını, yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırır ve yazdığı şiirleri vokale dönüştürür. İlk stüdyo kaydını ise 2004 yılında alan Sokrat ST günümüzdeki çalışmalarına “Dikkat Records” çatısı altında devam etmektedir.

#5 Gazapizm

Türkiyenin En İyi Rapçileri - Gazapizm

Sahne adıyla bilinen Gazapizm’in gerçek adı Anıl Acardır ve Rapin ağır abisi lakabıyla anılır. 20 Temmuz 1988 tarihinde Elazığ’da dünyaya gelmiştir ve 1997′de, Göztepe’ye yerleşmiştir. Sokağın ruhunu bizlere paylaşmayı seçen Anıl Acar;

2003′te, kendi evinde deneme kayıtları almaya başlamıştır ve o dönem ilk rapini yazmıştır. Daha sonradan, hayata kendisi gibi bakan arkadaşları ile bir sene sonra, lisede tanışmıştır. Bu arkadaşları “Engin Erel” ve “Aykut Şahin” ile YMF (Yalı MC’S Family) çatısını kurmuşlardır. 


Her listede olduğu gibi bu listede de 5 kişiden bahsettim. Unutmayın bu kişisel bir listedir. Elbet herkesi eklemek isterdim ama o zaman liste uzayıp gidiyor :) Sizde kendi listenizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.


5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 10 Haziran 2019

    aslen takıntılı bir Norm Ender fanı olan ben bu listede onun da ekli olmasını canı gönülden isterdim.Bu durum biraz üzdü açıkçası.Benim listemde araları pek de iyi olmasa bile Türkiyeye rap müziği getiren Cartel melankolik tarzını bize sevdiren ve bir çok güzel parçaya sahip olan Sago Cartlelden sonra bir numara olan ceza ve fanı olduğum ENDER EROĞLU bir de kendisi pek hatta hiç sevmesem de Fuat ergin de var.Sonuçta burda en sevdiğimiz değil en iyi ve en başarılı rapçilerden bir liste istemişsiniz.

    • Aslında “Cartel”‘li de listeye dahil edebilirdim fakat bu durumda Gazapizm veya Sokrat ikilisinden birini çıkarmam gerekirdi. Bu arada en sevdiğim raplerden birisi “Karakan & Cartel – Cehennemden çıkan çılgın Türk”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir