Steam’ e Yeni Rakip Facebook Gameroom’ u Yayınladı!

Facebook Gameroom’ u Duyurdu!

Steam’ e rakip facebook’ dan geldi. Facebook’ un kurucularından olan Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde steam, origin gibi bir masaüstü oyun platformu çıkaracaklarını duyurmuştu. Dediği gibi de oldu. Gameroom bugün itibariyle indirilmeye sunulmuş durumda.

Mobil oyunlar google play veya appstore ile popülerleşmeye başlayınca facebookdaki oyunlara rağbet büyük oranda azalmıştı. Bu olay beni de kapsıyor. 2-3 sene önceye kadar bende facebook üzerinden çok oyun oynardım. Fakat mobil platformlar gelişmeye başladıkça facebookdaki oyunlarda google play veya appstore gelmeye başlamıştı. Durum böyle olunca facebook bir masaüstü programı projesine yatırım yapacağını açıklamıştı.

Gameroom yakın zamanda steam’ e çok sıkıntı çıkaracak gibi gözüküyor. Şuanda bile programda birçok oyun bulunmakta. Bunun yanında facebook büyük oyun firmalarıyla da anlaşmış durumda. Yani yakın zaman içinde A+ oyunlarda bu platforma gelecek. Ayrıca Mark bizleri de unutmuş değil unity ile anlaşan facebook altyapı oluşturarak bizleri de oyun yapımına teşvik ediyor. Ve tasarladığımız bu oyunları gameroom’ a eklememize olanak sağlıyor.

gameroom

Oyun geliştiricileri  oyunları istedikleri gibi modelleyebilecekler(2D, 3D, VR ve AR gibi). Her oyunun belli bir kategorisi olduğunu’ da söylemekte fayda var. Mark şuan 150 milyonu aşan büyük masaüstü oyun devi Steam’ in tahtına göz dikmiş durumda. Ve bunu başarması için karşısında da hiçbir engel yok. Bu çekişme fiyatların biraz daha düşmesine de neden olabilir.

Bağımsız oyun geliştiricilerinin en çok tercih ettiği bir oyun geliştirme platformu olan Unity üzerinde, hem masaüstü hem de mobil oyun tasarlayabilmek mümkün. Bu yüzden Gameroom‘ un içinde Android ve IOS uygulamalarını yayınlayabileceği bir bölüm bulunmakta. Aslında facebook’ un piyasayı ele geçirme arzusu biz oyun severler’ in veya kullanıcıların çok hoşuna gitmiş durumda 🙂 İsterseniz Gameroom’ u buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Yeni hesap açmanıza gerek yok direk facebook hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Zaten amaçta facebook’ u daha çok kişiye yaymak değil mi 🙂

Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*