Google’ın Yeni Yapay Zêkası Tacotron 2 İnsan Gibi Konuşabiliyor

Google’ın Yeni Yapay Zêkası Tacotron 2 İnsan Gibi Konuşabiliyor


Google geçtiğimiz aylarda “Tacotron 2” adında yeni bir projesini duyurmuştu.  Google’nın geliştirdiği bu projenin amacı, gördüğü metinleri sese çevirmesi. Fakat bu bizim bildiğimiz Translate‘ki gibi bir konuşma değil. İnsan gibi hatta insandan daha akıcı bir şekilde konuşabilen bir yapay zeka. Bu anlattıklarım ilk başta size şaka gibi gelebilir ama değil. Aşağıda bulunan örnekleri dinlediğinizde sizde bir hayli şaşıracaksınız. Bu örneklerden yola çıkarak şu sözleri söyleyebiliriz; Bundan sonra yapay zekâ tarafından oluşturulan sesleri, hiçbir şekilde insan sesinden veya konuşmasından ayırt etmemiz neredeyse imkansız olacak.

Google, tarafından geliştirdiği bu yapay zekâ sistemini Tacotron 2 ismini vermiş durumda. Eğer bu proje başarılı bir şekilde piyasaya sunulursa, insanların seslerini makinelere aktarmak resmi bir şekilde olarak mümkün olacak.

İnsan sesinden ayırt edilemeyen sonuçlar veren Tacotron 2’de iki adet derin sinirsel ağ bulunuyor. Bu sinirsel ağlardan ilki; metni, ses frekanslarının zaman çizelgesinde temsil ettiği bir spektograma dönüştürüyor. Bu spektogram, WaveNet  adlı sisteme gönderiliyor. “Peki WaveNet Nedir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O zaman kısa bir şekilde anlatayım.

Google’ın çatı şirketi Alphabet‘in yapay zekâ araştırma laboratuvarı DeepMind tarafından hazırlanan bir sistemdir WaveNet. WaveNet’in yaptığı işlem ise aslında çok basit. Tablodaki verileri okumak ve okuduğu bu verileri gereken sesli ögelere uygun bir şekilde biçimlendirmek.

Eğer isterseniz aşağıda yer alan ses kayıtlarında Tacotron 2 tarafından söylenen cümleleri dinleyebilirsiniz. 2 ses kaydı bulunan cümlelerden biri Tacotron 2’ye aitken diğeri ise bir insana ait. Tabiki de hangi ses kaydının hangisine ait olduğunu bilmiyoruz. dinleyip siz karar verin…

Tacotron 2 or Human?
Aşağıdaki örneklerden, biri Google’nin geliştirdiği Yapay Zêka tarafından söylenirken diğeri ise bir insan tarafından söyleniyor, fakat hangisi ayırt edebilecekmisiniz?
“That girl did a video about Star Wars lipstick.”

 

“I’m too busy for romance.”

 

Ses kayıtlarının devamı dinlemek istiyorsanız linke tıklamanız yeterli, Tıklayın!

Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Google’ın Yeni Yapay Zêkası Tacotron 2 İnsan Gibi Konuşabiliyor” için bir yorum

  • 02 Mart 2018 tarihinde, saat 16:33
    Permalink

    Cidden çok korkutucu bir durum. Bu yapay zekanın gelişmesi insanlık için kötü bir şey 🙁

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir