Bluetooth 5 ile Gelen Yeni Özellikler

Bluetooth 5 ile Gelen Yeni Özellikler


Teknolojinin hızına yetişmek cidden güç. Neredeyse hayatımızın tamamına hükmeden teknoloji, küçük büyük demeden bütün cihazları ele geçirmeye başlıyor. Cihazların birbirleri ile kablosuz olarak veri transferi yapabilmesine olanak sağlayan Bluetooth teknolojisi zamanla gelişerek çok yol katetti. Mesafesi daha çok, çok daha güçlü, daha hızlı ve daha etkili olacak olan Bluetooth 5 ’i hayatınızın her alanında görmeye hazır mısınız? Şahsen ben hazırım ve heyecanlı bir şekilde beklemekteyim.

Geliştirici “Bluetooth Special Interest Group“, yeni Bluetooth teknolojisinin bütün özelliklerini açıkladı. Eski teknolojiye göre (yani Bluetooth 4.2) dört kat daha uzun menzilli/daha uzak mesafe, iki kat daha hızlı (2 Mbps),  ve düşük enerjili cihazlarda kullanıldığında sekiz kat daha yüksek mesaj kapasitesine sahip olacak olan Bluetooth 5 oldukça etkileyici gözüküyor değil mi? Bluetooth 4.2, 1Mbps hıza ulaşabilirken, yeni teknolojiyle birlikte artık 2 Mbps hıza ulaşabileceğiz. Yeni Bluetooth sürümü ile artık daha hızlı ve daha uzak mesafelere dosya, müzik gibi şeyler gönderebileceğiz. 2017 yılının ilk çeyreğinde gelecek olan bu teknoloji şuan için mobil cihazlarda gözükecek. Gelecek zamanlarda bilgisayar, tablet, laptop vb cihazları gelir mi bilmiyorum. Bence gelmesi lazım. Sonuçta çoğu cihazda Bluetooth teknolojisi mevcut neden daha iyisi olmasın? AKK artık tamamen kalkıyor!

Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*